מתי מגיע לנו לקבל טיפול רפואי בבית?

תאונת עבודה ימי מחלה

חוק זכויות החולה מבטיח טיפול רפואי לכל חולה בישראל ובכל מצב שבו הוא יוכל לקבל אותו, בין אם הוא מאושפז בבית חולים או בבית, בגלל מצבו. טיפול רפואי בבית הוא אחד השירותים שמגיעים לחולים רבים והקהילה הרפואית של המטפלים למיניהם מכירים ביתרונות הרבים שיש לטיפולי בית על פני אשפוז. היתרונות נעים מחיסכון בעלויות למיטת אשפוז ועד תמיכה נפשית ורגשית טובה יותר כשהוא נמצא בסביבה המוכרת לו וכך גם משפר את סיכויי החלמתו ומאריך את תוחלת החיים שלו. עם זאת, לא כל אחד יכול לקבל את הטיפול אם הוא יכול לגשת עצמאית לקבל אותו במרפאות קופות החולים ובתי החולים, וטיפול רפואי בבית מסוים יכול להינתן במסגרת שירותי רפואה פרטית. חלקם בהשתתפות של קופות החולים וחלקם במימון עצמי בלבד.

מה צריך לדעת על טיפול בבית וביטוח רפואי?

חשוב לדעת שקופות החולים מפעילות יחידות טיפול רפואי בבית לחולים שמצבם מחייב זאת. מדובר בחולים במחלות שאינן חולפות, בדרך כלל, כמו מחלות סופניות, מחלות אי ספיקת לב או מחלות זקנה מסוימות שבגללן עדיף להיות מאושפז בבית, בסביבה מוכרת ולא חדשה. כך זה מאיים פחות על הקשיש והוא יכול להרגיש מוגן יותר ולקבל את כל הטיפולים הנדרשים לו במצבו בבית. הטיפול ניתן למי שהרופאים קבעו שהוא זכאי לכך לפי בדיקות ושאר המבחנים הקובעים, וחלקם יכולים להיעזר בשירותי טיפול רפואי פרטי בבית בהשתתפות עצמית.

מי זכאי לכך?

חוק זכויות החולה מאפשר לחולים לקבל טיפול כזה אולם זה תלוי בביטוח הרפואי הממלכתי שיש לכם והשלמות מסוימות כרוכות בביטוח רפואי פרטי, או בתשלום לשירות רפואי פרטי. ההסכמים שיש לקופות חולים לפי הביטוח המשלים משתנים ויש לבדוק זאת בכל קופת חולים בנפרד. הזכאות לכך נקבעת על פי מצבכם ואחרי הפניה מרופא המשפחה או הרופא המטפל במקרה של המחלה המורכבת או הסופנית. תכנית הטיפול נקבעת בהתאם למצב המטופל ולפי הצורך על ידי אנשי מקצוע טיפוליים.

מצבים שבהם אפשר לקבל טיפול רפואי עד הבית

מלבד מחלות הזקנה ומחלות אי ספיקת לב, גם נשים הרות בשמירת הריון יכולות לקבל שירותי אולטרסאונד עד הבית, אפשר להיעזר בשירותי פיזיותרפיה לנפגעי תאונות דרכים ומחלות שגורמות למצבים סיעודיים שמקשים על יציאה מהבית והגעה למרפאה או לחדר מיון. זה כולל מחלות שכל חשיפה לזיהום עלול להחמיר את מצב החולה ולכן רק תנאי בית היגייניים טובים להם. חולים במצבים מורכבים שעלולים להידרדר בגלל יציאה מהבית יקבלו כל טיפול רפואי אפשרי בבית. כדי לדעת אם אתם זכאים לכך יש לפנות לרופאים שלכם ולבדוק אתם את האפשרות הזאת, שהיא מועדפת ללא ספק על רבים וצריכה להתבצע בתיאום עם הביטוח הרפואי שלכם בקופת החולים. יש לבדוק גם אם יש לכם כיסוי כזה בחברת הביטוח הרפואי הפרטי, ולקבל זאת.

למי עוד מתאימים טיפולים רפואיים ושיקום בבית

טיפולי פיזיותרפיה מותאמים לבית גם למי שעבר תאונה, או עבר ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך או שבר את רגלו, עבר אירוע מוחי או פגיעת גב או חבלות קשות שמונעות ממנו להגיע למרפאה. טיפולי שיקום ניתנים במקרים רבים משום שזה פשוט משתלם יותר ובעל סיכויי הצלחה רבים יותר מאשר אשפוז. חלק מהחולים שחלו באירוע מוחי והגיעו לשלב השיקום יכולים לקבל טיפולים ושיקום בבית כי זה חוסך אשפוז וגם טוב יותר להיעזר בסביבה מוכרת. עם קבלת האישורים לאחר האשפוז אפשר כבר לקבוע רוטינת ביקורים של אנשי מקצוע שיבדקו את הסביבה ואת המטופל ויעקבו אחר מצבו תוך כדי מתן הטיפול המותאם לו.

אולי תאהבו גם

Human Rights

עורך דין ייפוי כח

משרד המשפטים הפיק מסמך חדש הנקרא ייפוי כוח מתמשך. עורכי דין בעלי הכשרה משפטית שמעוניינים

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן