מחלת מקצוע ביטוח לאומי

Medical Flatlay

מהי מחלת מקצוע ביטוח לאומי?

"מחלת מקצוע הינה מחלה שפרצה עקב עבודה שבוצעה במקום העבודה או מטעמו" (סעיף 79 לחוק ביטוח לאומי תשנ"ה 1995).מחלות מקצוע מוכרות בביטוח לאומי, הן מחלות הנגרמות כתוצאה מחשיפה ממושכת לגורמים מזיקים כימיים, ביולוגים, פיזיולוגים וכדומה במשך זמן העבודה, מחלה הנגרמת מסביבת העבודה גם עשויה להיחשב על ידי ביטוח לאומי מחלת מקצוע.

מהי רשימת מחלות מקצוע ביטוח לאומי?

לא כל מחלה שהעובד חלה בה מוגדרת כמחלת מקצוע באופן אוטומטי על ידי ביטוח לאומי אלא אם המחלה מופיעה בתוך רשימת מחלות מקצוע ביטוח לאומי המופיעות בתקנון המוסד לביטוח לאומי.

דוגמאות למחלות מקצוע:

  • מחלות מפרקים, שרירים, מערכת הולכה עצבית. 
  • מחלות הנגרמות על ידי הרעלה מחומרים שונים, הנפוצים ביותר הם הרעלה מבריליום הנפלט משריפת פחמי אבן ואבק, קדמיום המשמש לציפוי מתכות, עופרת, כספית, כרום ועוד.
  • מחלות מקצוע הנגרמות מחומרים כימיים כגון דלק ורעלים שונים.
  • חשיפה ביולוגית חשיפה לחיידקים ולווירוסים שעלולים להדביק את העובד במחלות שונות.
  • מחלות סרטן מחשיפה לחומרים.
  • מחלות ואלרגיות עור.
  • מחלות עקב גורמים פיזיקאליים ומכאניים, העובדים פועלים בסביבה ובכלי עבודה שגורמים למחלה, כמו ירידה בשמיעה.

תהליך תביעה מחלת מקצוע ביטוח לאומי

כל נושא מחלות מקצוע בישראל מטופל על ידי המוסד לביטוח לאומי שהוא הגוף הממונה על מימוש זכויות העובד הנפגע בעבודתו, למעשה בתביעה מחלת מקצוע ביטוח לאומי הוא הגוף הנתבע.

עובד החושד כי חלה במחלת מקצוע יפנה ראשית למעסיקו, המעסיק יפנה אותו לרופא תעסוקתי בקופת החולים וכן ידווח על כך לביטוח לאומי.

אם הרופא התעסוקתי החליט שאכן זו מחלת מקצוע העובד זכאי לכל טיפול רפואי בחינם כולל תקופת שיקום, העובד ימלא  בביטוח לאומי טופס 250  בחתימת המעסיק.

לאחר מכן העובד יגיש תביעה לקבלת דמי פגיעה בעבודה, יוזמן לוועדה רפואית שתדון באם הוא זכאי לקצבה או פיצויים בגין אובדן הכנסה, לאחר מכן ביטוח לאומי יבדוק האם העובד זכאי לקצבת נכות זמנית או קבועה.

סכום גמלת הנכות מורכב משיעור אחוזי הנכות אשר נקבע על ידי הועדה הרפואית של ביטוח לאומי ומגבה המשכורת של העובד, במידה ונקבע נכות של בין 9% עד 19% יקבל העובד מענק נכות חד פעמי במידה ונקבע נכות לצמיתות בשיעור של 20% ומעלה יקבל העובד קצבה חודשית. 

מזמינים אתכם לבקר באתר לב טהור לעוד מידע בנושא מימוש זכויות רפואיות.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן