מחלת מקצוע ירידה בשמיעה וטנטון

Bearded factory worker in ear protectors

מהי ירידה בשמיעה / טנטון / צפצוף?

אחת מתאונות העבודה השכיחות בישראל היא פגיעה בשמיעה וירידה באיכות השמיעה. ירידה באיכות השמיעה וצפצופים באוזן בהרבה מקרים מתרחשים ביחד ומביאים לפגיעה ממשית באורח חיי נפגע. מדובר למעשה בפגיעה טראומטית המתרחשת לנפגע ומביאה את בגוף לפעול בצורה מסוימת או לחליפין להיפגע.

חשיפה לעבודה המסכנת את השמיעה

ישנם סוגי עבודות בהם יש חשיפה יום יומית לרעשים וצפצופים חזקים, וכאשר לא מקפידים על בטיחות בעבודה וחובשים אמצעי מיגון העובדים עשויים לחלות ולהיפגע בשמיעה.

מקצועות שכיחים שיכולים להיות מבין אלו שנפגעים בשמיעה:

  1. עובדי מפעלים
  2. מכונאים, פנצ'ריות
  3. מפעילי מכונות / מלגזות

מחלת מקצוע ירידה בשמיעה מהי?

במידה ועובד מוכיח לביטוח לאומי דרך רופא תעסוקה כי שמיעתו נפגעה כתוצאה מחשיפה מתמשכת לעובדתו הוא זכאי לתבוע את ביטוח לאומי שאלו יכירו בו כנפגע במחלת מקצוע מה שיוביל לפיצויים כספיים ושיקום.

החוק בישראל הקובע כי עובד סובל ממחלת מקצוע ירידה בשמיעה וטנטון כאשר הוא נחשף לרעש קובע ויומי של מינימום 85 דציבלים.

פגיעה בשמיעה בזמן שירות צבאי (סדיר, מילואים, קבע)

במקרים בהם השירות הצבאי שלכם הביא לידי פגיעה בשמיעה, בין אם מדובר על מקרה מסויים או חשיפה במשך תקופה ממושכת לרעש שהוביל לירידה בשמיעה וטנטון (צפצופים באוזניים) – החייל רשאי לתבוע את משרד הביטחון בשונה מאזרח התובע את ביטוח לאומי לקבלת הזכויות ולשיקום. כמו מול ביטוח לאומי גם מול משרד הביטחון חובה על החייל להוכיח את הקשר הנסיבתי של הפגיעה בשמיעה לשירות הצבאי שלו.

הסיבות בזמן שירות צבאי למחלת מקצוע ופגיעה בשמיעה מתרחשות כתוצאה וחשיפה לפיצוצים כמו חבלנים, תותחנים, שיריון וכדומה.

תביעת ביטוח לאומי והכרה כנפגע במחלת מקצוע ירידה בשמיעה וטנטון

בכדי לקבל הכרה מהביטוח לאומי כנפגע במחלת מקצוע ירידה בשמיעה וטנטון על התובע להוכיח את הירידה בשמיעה והפגיעה כתוצאה לחשיפה מתמשכת בעובדתו. לשם כך על התובע לבנות תיק רפואי חזק המכיל בדיקות / חוות דעת רפואית של רופא תעסוקתי.

בנוסף, במידה וכתוצאה מהפגיעה העובד נאלץ לעבוד פחות שעות או להחליף סוג עבודה וכתוצאה מכך משכרתו נפגעה עליו להוכיח זאת ובכך יוכל לתבוע את מלוא זכויותיו לשיקום , פיצוי כספי  או קצבה חודשית.

דעו את זכויותכם

במקרה ואתם סובלים מפגיעה בשמיעה וטנטון כתוצאה ממחלת מקצוע, יתכן ואתם זכאים לפיצוי / קצבה חודשית מביטוח לאומי. לשם כך פנו אל צוות המומחים של לב טהור מימוש זכויות רפואיות ונדאג  לסייע וללוות אתכם עד לניצול מלוא זכויותכם.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן