התעלה הקרפלית מחלת מקצוע

תסמונת התעלה הקרפלית מחלת מקצוע

תסמונת התעלה הקרפלית, קרי, CTS בשפה המקצועית, באה לידי ביטוי בדלקת נשנית בשורש של כף היד, מצב אשר לעיתים גורם לכאבים, דקירות ועקצוצים, תחושת נימול, וזרמים בכף היד אשר לעיתים מקרינים גם לאורך היד.

תסמונת זו נגרמת כתוצאה מלחץ על העצב באזור כף היד והתוצאה היא פגיעה ניכרת באיכות החיים. רוב האנשים הלוקים בה מתלוננים על קושי באחיזת חפצים או כאבים בעת ביצוע פעולות המערבות את כף היד. אבחון של תסמונת התעלה הקרפלית מתבצע באמצעות בדיקת EMG של העצב המדיאני או באמצעות צילום רנטגן של שורש כף היד.

האם תסמונת התעלה הקרפלית היא מחלת מקצוע?

הגדרתה של מחלת מקצוע היא מחלה שממנה העובד החל לסבול בעקבות עבודתו או עיסוקו וזאת כתוצאה מחשיפה חוזרת לאותו גורם מזיק שגרם לתסמונת זו. בתקנות המוסד לביטוח לאומי, בחלק א', סעיף 26 ניתן לראות התייחסות לפגיעה בכף היד והגדרת אותה הפגיעה כמחלת מקצוע (דהיינו, התעלה הקרפלית מחלת מקצוע), לגבי אותם העובדים אשר עוסקים במהלך עבודתם בכף היד או במרפק או מבצעים עבודות המערבות תנועות של האצבעות, החוזרות ונשנות ברציפות.

כיוון שבהחלט יכול להיות מצב שאדם לקה בתסמונת התעלה הקרפלית שלא כתוצאה מעבודתו, שכן, תסמונת זו יכולה להיגרם כתוצאה מסכרת ומחלות נוספות, העובד חייב להוכיח שהתסמונת אכן נגרמה כתוצאה מעבודתו. במקרה זה חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין ביטוח לאומי המומחה בתחום התעלה הקרפלית מחלת מקצוע ומחלות מקצוע נוספות. העו"ד יבחן את המצב ויגיע למסקנה באשר לטקטיקת ההוכחה הנכונה ביותר. עורכי דין רבים משתמשים גם בסעיפים 13 ו-14 של חלק ב' בתקנות המוסד לביטוח לאומי כעזר להוכחה שאכן מדובר על מחלת מקצוע.

מחלת מקצוע תעלה קרפלית בשירות הצבאי

חיילים, שוטרים, סוהרים, קציני צה"ל ואנשי צבע אינם מגישים תביעה למוסד לביטוח לאומי אלא תביעה למשרד הביטחון. באם אתם מעוניינים בהכרה כנכי צה"ל וזאת בעקבות התעלה הקרפלית מחלת מקצוע, תצטרכו להגיש תביעה לקצין התגמולים באגף השיקום של משרד הביטחון ובהתאם הקצין יקבע האם לקבל או לדחות את התביעה.

באם תביעתכם הוכרה (גם אם באופן חלקי), תזומנו לוועדה רפואית אשר בסופו של דבר תקבע את אחוזי הנכות שלכם והאם מדובר על נכות קבועה או זמנית. באם תיקבע לכם נכות של עשרה אחוזים תהיו זכאים לתעודה של נכה צה"ל ומענק כספי חד פעמי. באם דרגת הנכות שלכם תהיה עשרים אחוזים ויותר תהיו זכאים לקצבה חודשית וטיפולים משקמים על חשבון משרד הביטחון. בנוסף, קרוב לוודאי שתהיו זכאים להטבות נוספות, כמו למשל תג חנייה, פטור מתשלום של אגרת רישוי ועוד.

חשיבות השכרת שירותי עורך דין

כאמור, קיימת חובת הוכחה שתסמונת התעלה הקרפלית נגרמה כתוצאה מפעולה חוזרת ונשנית במהלך עיסוקו או עבודתו של השכיר. כיוון שעובדים רבים אינם מצליחים להציג באופן מעמיק ונכון את אותם התנאים בעבודה אשר גרמו לתסמונת זאת, פעמים רבות הביטוח הלאומי דוחה את התביעה.  כאן, במקום לבזבז זמן ואנרגיה על ניסיון להגיש תביעה בעצמכם תוכלו לשכור את שירותיו של עורך דין אשר מומחה בתחום תביעות ביטוח לאומי. מומחה זה יעזור במילוי כל הטפסים הנדרשים להכרה במחלת מקצוע על כל המסמכים המצורפים ויציג את כל הקשור אל המחלה בפני הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, הוא ישקול אם  להציג מחלה זו כמשתייכת אל תורות המיקרו טראומה.

זכויות – תביעה אחוזי נכות ופיצוי כספי

הגשת תביעת נכות למחלת מקצוע זו תיעשה תוך 12 חודשים ממועד ההכרה על ידי ביטוח לאומי בפגיעה בעבודה וזאת על מנת שזכויותיו של העובד לא יפגעו. נכון להיום התוצאה של הוכחת דלקת זו כמחלת מקצוע יכולה להיות דרגת נכות שנעה בין חמישה אחוזים ועד שישים אחוזים, כך שבהתאם לדרגת הנכות ניתן לקבל פיצוי כספי בגין המחלה בדמות תשלום גמלה. באם אתם מצליחים להוכיח קשר סיבתי בין מצבכם הרפואי לבין פעולות שביצעתם במסגרת עבודתכם, חשוב שתדעו שהנכם זכאים לזכויות רפואיות בעקבות מחלת המקצוע. אחד מהזכויות הללו יכול להיות פיצוי כספי.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן