אירוע מוחי תאונת עבודה

Senior grey man home alone having a heart attack

במקרה של אירוע מוחי בעת מקום העבודה אשר גרם לאדם מוגבלות בכושר השתכרותו הוא זכאי  למספר זכויות ופיצויים.

  1. -אדם נפגע אירוע מוחי תאונת עבודה זכאי לתשלום דמי פגיעה עד שלושה חודשים הכוללים את גובה משכורתו לפני הפגיעה ובנוסף 75% משכרו הממוצע לפני האירוע. המשמעות היא שאדם שהשתכר בממוצע כ-6000 ש"ח בחודש, יקבל דמי פגיעה על סך 9000 ש"ח למשך שלושה חודשים.
  2. -מבחנים שונים בחוק יקבעו את גובה מענק או קצבת הנכות של אדם נפגע אירוע מוחי בתאונת עבודה. לפי כלליו של המוסד לביטוח לאומי הנכות שתיקבע תהיה בהתאם להגבלות השונות באיברים השונים ולהגבלות ההתנהגותיות והמנטליות של הנפגע.
  3. -נכות זמנית נקבעת בתנאים הבאים: ועדה רפואית קבעה שמצבו הרפואי של הנפגע ישתנה ויתייצב  והנפגע הגיש תביעה לוועדה הרפואית. בתקופת הנכות הזמנית יקבל הנפגע  קצבה חודשית בהתאם למשכורתו הממוצעת טרם האירוע. למשל, אדם שהרוויח 6000 ש"ח לפני האירוע ונקבע לו נכות זמנית של 40% לשנה, יהיה זכאי לקבל מידי חודש כ-1800 ש"ח.
  4. -לאחר תקופת הנכות הזמנית נקבעת הנכות הצמיתה.  גובה הקצבאות בנכות צמיתה תלויה באחוזי הנכות של הנפגע. מי שאחוזי נכותו נעים בין 5%- ל19% מקבלים מענק חד פעמי. את המענק החד פעמי מחשבים על פי שיעור הנכות וגובה משכורתו טרם האירוע. מי ששיעור נכותו עולה על 20%  יקבל קצבה חודשית בהתאם למשכורתו לפני האירוע ובהתאם לשיעור אחוזי הנכות שלו.

זכויות, קצבאות ופיצויים אלה תקפים רק למי שאכן עבר אירוע מוחי תאונת עבודה ללא קשר בין אם המשיך בעבודתו או חדל ממנה. בנוסף, רק מי שהוכר שאכן עבר את האירוע המוחי בעבודתו יקבל את הפיצויים והזכויות הנ"ל.

איך ניתן לקבוע שהאירוע התרחש במקום העבודה?

הקביעה הזאת תלויה במספר גורמים. הגורם הראשון והחשוב כמובן הוא הביטוח הלאומי באמצעות חוקר מטעמה שיבחן ויתחקר את הנפגע על האירוע, בהתאם למסמכים רפואיים ובנוסף, עדויות של עדים לאירוע. במידה והמוסד לביטוח לאומי החליטו לדחות את הבקשה, ניתן לערער עליה תוך שישה חודשים מיום קבלת ההחלטה על ידי בית הדין האזורי.

במקרים רבים דחייתו של המוסד לביטוח לאומי נובע מהטעויות במילוי טופסי התביעה, מתן תשומת לב לגורמים לא רלוונטיים והחסרת או הסתרת פרטים חשובים לצורך בירור התמונה המלאה. גם חוסר בתיעוד רפואי רחב או מחדלים בעת החקירה עלולים להוביל לפסילת הבקשה להכרה.

בגלל סיבות אלו, חשוב להדגיש שמומלץ מאוד להיוועץ בנושאים אלו עם עורך דין מקצועי אשר ילווה, ייעץ וייצג משפטית את הנפגע עד להכרה מלאה למימוש כל הזכויות המגיעות לו עקב קביעה כי תאונת עבודה אכן התרחשה בזמן ובגלל העבודה, כדי להימנע מהפסד עצום של כספים היכולים למזער את הנזק.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן