תביעות ביטוח רכב לאחר תאונות דרכים

נכות כללית קצבה

קיימים רבים שבמהלך חייהם נקלעים לתאונת דרכים. בין אם מדובר בנוסע ברכב או הולך רגל קיימת פרוצדורה ברורה לצורך הגשת תביעת ביטוח. תפקידה של חברת הביטוח היא להעניק כיסוי כלכלי לכל הנזקים שנגרמו בתאונה. בין אם מדובר בנזק נפשי, גופני או נזק לרכוש חברת הביטוח צריכה לכסות את כל ההוצאות הנדרשות. למרות שהנפגעים זכאים לפיצוי כספי, הם צריכים להגיש תביעה ביטוח ולדרוש את הסכום הראוי.

מה מכסה ביטוח החובה?

ביטוח חובה לרכב נוצר בעקבות הוראת "פקודת ביטוח רכב מנועי" שקובעת כי נסיעה לא מבוטחת הינה אסורה. כלומר, במדינת ישראל קיים איסור לנהוג ללא ביטוח חובה. ביטוח רכב מעניק פיצוי לכל מי שנפגע בתאונת דרכים ללא קשר לאשם ולא רק למי שרכש את הביטוח. הוא מכסה נזקים רפואיים גם להולכי רגל ורוכבי אופניים שנפגעו מהרכב הפוגע וגם לנוסעי הרכב. היחידים שלא זכאים לפיצוי מהביטוח הם מי שגרם לתאונה בכוונה או מי שנהג ברכב כאש הוא יודע שאין לו ביטוח חובה. כיום ניתן לחסוך בהוצאות הביטוח על ידי רכישת ביטוח על פי קילומטרזכאשר מחיר הפוליסה נקבע לפי השימוש ברכב.

מתי תובעים את ביטוח החובה?

החוק בישראל מגדיר תאונת דרכים כ- "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". הלשון העמומה של החוק מייצרת מקרי ביניים רבים בהם מתקשה בית המשפט לקבוע האם אכן מדובר בתאונת דרכים. המשמעות היא שפוליסת ביטוח החובה של הרכב כוללת כיסוי לכל תאונה המותאמת להגדרת החוק, גם אם מדובר בתרחישים השונים מהמקרה הקלאסי של תאונת דרכים.

אילו פרטים יש לדרוש לאחר תאונת דרכים?

להפעלת תביעת ביטוח רכב חשוב להחליף את שם הנהג והכתובת שלו, מספר תעודת זהות, מספר פוליסת ביטוח רכב, שם חברת הביטוח, מספר הרכב, תשלום רישיון נהיגה, מספר הטלפון של הנהג, שם סוכן חברת הביטוח ותוקף הפוליסה.

את מי ניתן לתבוע במקרה של פגיעה?

על מנת לסייע לנפגעי תאונת הדרכים להתמודד עם הנזק הגופני וכן ההשלכות התעסוקתיות שמתפתחות אצל חלק מנפגעי תאונות הדרכים, המחוקק הישראלי קבע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה-1975, שכל אדם שנפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי כספי ללא קשר למידת אשמתו בתאונה. הנהג ברכב נדרש לתבוע את חברת הביטוח שלו על הנזק שנגרם לו כאשר שאר הנוסעים ברכב רשאים לתבוע את חברת הביטוח של נהג הרכב הנוסע או הרכב הפוגע. לעומת זאת, בתאונות דרכים בה היית מעורב כהולך רגל, יש להפנות את תביעת הפיצויים לחברת הביטוח בה מבוטח הרכב הפוגע בביטוח חובה.

מה עושים אם הנהג שפגע בי לא היה מבוטח בביטוח חובה?

במצב זה ניתן לתבוע את קרנית (קרן הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים). מדובר בגוף שמעניק פיצויים לכל אדם שנפגע בתאונת דרכים אך לא קיימת חברת ביטוח שניתן לתבוע ממנה את הפיצוי. הקרן הוקמה על ידי המדינה במטרה להבטיח שכל אדם חף מפשע שנפגע בתאונת דרכים יוכל לקבל את הפיצוי הראוי גם אם נפגע מרכב גנוב או לא מבוטח.

מה עושים כאשר הרכב היה מעורב בתאונה?

במידה והנהג שפגע בכם הוא האשם בתאונה, ויש לו ביטוח צד ג', הוא יוכל להודות ברשלנותו ולהפעיל את ביטוח כך שתוכלו לקבל את מלוא הפיצוי מחברת הביטוח של הנהג הפוגע. כאשר לא ברור מי האשם בתאונה יכול להיווצר עיקוב בקבלת הפיצוי. כאשר צד ג' אינו מודה באשמה קיימות באפשרותם שתי אפשרויות. במידה ויש לכם ביטוח מקיף, ניתן להפעיל אותו עבור הנזקים לרכב ולתבוע לאחר מכן את הנהג על סכום ההשתתפות העצמית. ניתן גם לאסוף הוכחות מזירת התאונה ולהגיד תביעה לבית המשפט שיקבע מי האשם בתאונה. אם לנהג השני אין ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף תוכלו לתבוע את הנהג האשם בתאונה ישירות בגין רשלנותו. במידה ובית המשפט אכן ימצא את הנהג אשם הוא יאלץ לשלם לכם מכיסו את הוצאות התביעה.

על מנת להגיש תביעה לחברת הביטוח יש להגיש דיווח מסודר באמצעות הטפסים המיועדים ולהעלות את כל פרטי התאונה וצילומים הקיימים. לאחר הגשת התביעה, חברת הביטוח תיצור אתכם קשר לקבל מידע נוסף ותחל בהליך התביעה מול הנהג הפוגע.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן