ניתוח סרטן השד מה הסיכונים

World Cancer Day

מחלת סרטן השד היא המחלה הנפוצה ביותר בישראל ובעולם המערבי, באופן מסורתי ניתוח להסרת התאים הממאירים הוא הטיפול המרכזי במחלה, יש הרבה מחקרים וכתוצאה מזה גם מגוון אפשריות טיפול מלבד ניתוח הכוללים כימותרפיה, טיפולים ביולוגים, וטיפולים אנטי הורמונליים.

מחלת סרטן השד

סרטן השד יכול להתבטא במחלה מקומית בשד עצמו, להמשיך ולהתקדם בדרכי הלימפה ובמקרים מתקדמים עלול להתקדם לאברים מרוחקים יותר לעצם, לריאה, כבד, מוח וכדומה.

מחקרים מדעיים שנערכו זיהו מספרר גנים ששינויים תורשתיים קשורים לשכיחות גבוהה יותר של סרטן השד והשחלה, כיום לנשים בסיכון מבצעים מעקב לגילוי מוקדם לשיפור סיכויי ההחלמה, ישנם אמצעיים בעיקר כירורגיים המפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלה.

סוגי ניתוחי סרטן השד

ניתוחי סרטן שד נועדו להסרת המחלה מהשד כריתה חלקית או כריתה מלאה של השד ודגימת קשריות זקיף להערכת התפשטותה בבית השחי, ושליחתם לבדיקה פתולוגית.

סוגי ניתוח סרטן השד כוללים:

  • ניתוח הסרת הגידול בשוליים נקיים  LUMPECTOMY,
  • הסרת ממצא שאינו נמוש בהנחיית ממוגרפיה או אולטרסאונד FNL LUMPECTOMY,
  • כריתת השד במלואו MASTECTOMY,
  • ניתוח להסרת הגידול ובאותו ניתוח קרינה מקומית לשד LUMPECTOMY  +  IORT,
  • ניתוח חלקי לסרן השד ומכשיר בודק את גבולות – LUMPECTOMY + MARGIN  PROBE,
  • בכריתת שד מלאה ניתן להציע שיחזור השד בצורות שונות באופן מידי באותו ניתוח או לאחר השלמת הטיפולים האונקולוגיים כל מקרה לגופו.
  • כריתת שדיים מפחיתי סיכון Risk Reducing Mastectomy, ניתוח כירורגי להסרת רקמת השד אצל נשים הנושאות את המוטציות התורשתיות  ונמצאות בסיכון גבוה לחלות עוד לפני הופעות סימנים קליניים.

תופעות לוואי והסיכונים בניתוחי סרטן השד

לניתוחים אלו יש כמה תופעות לוואי כגון: זיהום הפצע, הצטברות דם ברקמות המקיפות את המקום הפצוע, נפיחות, התקשות, כאב, אי נוחות, אובדן תחושה אורגנית הפטמות ובשד העלולים לגרום לפגיעה מסוימת בדימוי הגוף, צורת ומרקם השד המשוחזר אינם זהים לשד טבעי, לא ניתן להניק לאחר ביצוע הניתוח, לעיתים נדרש ניתוח נוסף לתיקון שיחזור השד.

ניתוח הסרה חלקית אינו נחשב למסוכן אך יתכנו תופעות לוואי וסיכונים לאחר הניתוח תיתכן אבדן של תחושה באזור החתך, אם החתיכה שהוסרה גדולה יחסית צורת השד עלולה להיות מעוותת, ניתן לבצע ניתוח שחזור שד ולמלא את החסר.

בעקבות הסרה מלאה של השד יישארו צלקות שהן תוצאה בלתי נמנעת של הניתוח מראה הצלקת תלוי בהיקף הניתוח בצבע העור ומהלך ההחלמה הפיזית והנפשית, מנתח פלסטי עשוי לסייע בתיקון מראה הצלקת, עלולה להיות בעיה באספקת דם למתלה העור המכסה את החתך ועלול להיווצר גלד אשר ינשור לאחר החלמת הפצע.

אולי תאהבו גם

Sick woman, stomach nausea and about to vomit from food poisening or drinking too much alcohol. Bad

הרעלת מזון בעבודה

הרעלת מזון בעבודה היא תופעה שעלולה להתרחש בכל מקום עבודה שבו מוגש מזון לעובדים. מדובר

Ambulance car of emergency medical service

תאונות בעבודות חשמל

עבודות חשמל הן מהעבודות המסוכנות ביותר בכל הקשור לבטיחות עובדים. התחשמלות כתוצאה מעבודה עלולה לגרום

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן