מחלת מקצוע 10 אחוזי נכות

מחלת מקצוע 10 אחוזי נכות

אחוזי נכות למחלות מקצוע

לפי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית השייך למשרד הכלכלה, מחלת מקצוע נחשבת למחלה המתפרצת בעקבות ביצוע עבודה בסביבה שכוללת גורמים ביולוגים, כימיים, פיזיולוגים ועוד. בתקנון הביטוח הלאומי קיימת רשימה סגורה המפרטת את המחלות המוגדרות מחלת מקצוע אחוזי נכות נקבעים לכל מחלה בהתאם לפגיעה.

מהי מחלת מקצוע?

מחלת מקצוע הינה מחלה המפורטת ברשימה סגורה בתקנון הביטוח הלאומי ומי שיוכיח כי חלה במחלה המוגדרת מחלת מקצוע אחוזי נכות יקבעו לו בהתאם.

מחלת מקצוע היא מחלה המתפתחת בהדרגה בגוף העובד כתוצאה ישירה לעבודתו ולסביבת העבודה, כמו לדוגמה מחלות עור, פגיעה בנשימה, הרעלות למיניהן, סרטן כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים, קרינה, פגיעה בשמיעה, פגיעה במפרקים, בעיות שלד ושרירים.

ישנם מקרים שהוגדרו כמחלות מקצוע על ידי בית הדין לעבודה והם תאונות מגורמים שאינם נראים לעין, מיקרו טראומה המוגדרת כמחלה אשר נוצרה מסדרה של פגיעות זעירות החוזרות ופוגעות בעובד עד כדי כך שנוצרת מחלה, יש להוכיח בפני בית המשפט כי יש קשר עובדתי, סיבתי וישיר בין הפגיעות החוזרות לבין המצב הרפואי, אם בית המשפט יכריע כי מצבו הבריאותי של העובד הוא מחלת מקצוע או אז הוא יופנה לוועדה רפואית בביטוח לאומי אשר תקבע אם מגיע לו מעמד חולה במחלת מקצוע אחוזי נכות או גמלה חד פעמית.

שעורי גמלת נכות מעבודה

ביטוח לאומי הינו הגוף האחראי על ביטוח נפגעי עבודה ונועד לפצות את המבוטחים על אובדן הכנסתם בתקופה שלאחר הפגיעה לתקופה של עד שלושה חודשים, עובד שנפגע כתוצאה מתאונה בעבודה או חלה מחלת מקצוע אחוזי נכות נקבעים לו על ידי וועדה רפאית בביטוח הלאומי ומשולמת לו קצבה או תקבול חד פעמי כפיצוי על אובדן הכנסה.

עובד שכיר או עצמאי אשר הוכר כחולה מחלת מקצוע אחוזי נכות יקבעו את גובה הגמלה אשר משולמת מדי 28 בחודש, מי שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור 20% ומעלה יקבל מהביטוח הלאומי תעודת נכה.

נכה עבודה שנקבעה לו נכות לצמיתות בשיעור של 9% עד 19.99% יקבל מענק חד פעמי, נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור 20% ומעלה יקבל קצבה חודשית, נכה עבודה שנקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור של פחות מ-9% אינו זכאי לגמלה.

נכה עבודה שדרגת נכותו מזכה אותו בקצבה חודשית ,יקבל קצבה בשיעור אחוזי דרגת נכותו לדוגמה עובד שהוכר כנכה מחלת מקצוע 10 אחוזי נכות יקבל קצבה בשיעור 10% מהסכום שהיה מקבל אילו דרגת נכותו הייתה 100%. 

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן