מחלת מקצוע – סרטן עור לאנשים העובדים בשמש (חקלאים, מצילים וכדומה)

Senior Worker Choosing Tools

מחלת מקצוע הינה מחלה בה לוקה העובד במהלך ועקב עיסוקו במקום העבודה בהיותו חשוף לגורמים מזיקים לאורך זמן ממושך כגון גורמים כימיים, ביולוגיים, רעש, שמש וכדומה, חוק הביטוח הלאומי מכיר ברשימה סגורה של מחלות כמחלות מקצוע, אחת המחלות הינה מחלת סרטן עור לאנשים העובדים בשמש.

מהו סרטן העור וכיצד הוא נגרם?

סרטן העור הינה מחלה שכיחה בעולם ובארץ במיוחד בארצות בהן קרינת השמש חזקה שכן החשיפה לקרינת שמש היא הגורם העיקרי לגידולי עור שונים בן אם הם סרטניים או לא, גידולים סרטניים על העור נקראים מלנומה חומרת המחלה תלויה בעומקו של הגידול.

האם ביטוח לאומי מכיר במחלת סרטן עור לאנשים העובדים בשמש?

המוסד לביטוח לאומי מכיר בקשר הסיבתי בין החשיפה הממושכת לקרני השמש במהלך העבודה לבין מחלת סרטן העור ולכן מכיר במחלת סרטן עור לאנשים העובדים בשמש כמחלת מקצוע וכנפגעי עבודה.  
מהו תהליך הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי?

עובד אשר חלה במחלת סרטן העור ורוצה להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה צריך להוכיח כי הוא עבד במשך תקופה ארוכה מידי יום כשהוא חשוף לשמש, בדרך כלל המחלה מתגלית לאחר שנים של חשיפה לשמש, בהתאם לחוק הביטוח לאומי יש להגיש את התביעה תוך 12 חודשים מאז התגלתה המחלה, רצוי להגישה כמה שיותר מהר לאחר שהמחלה התגלתה, העובד מגיש את מסמכי התביעה והביטוח הלאומי מזמן אותו לוועדה רפואית, הועדה קובעת את שיעור הנכות ולפיה מקבלים תקבול חד פעמי אם שעור הנכות עד 19 אחוז, מעל שיעור זה העובד מקבל קצבת נכות חודשית והטבות במוסדות השונים. ניתן להגיש תביעה בכל שלב בחיים גם לאחר פרישה לפנסיה.   
האם צריך להיות מיוצג על ידי איש מקצוע מול הביטוח לאומי?

עובד הרוצה להגיש תביעה לביטוח לאומי לא חייב להיות מיוצג בוועדה הרפואית הוא יכול להתייצב לבדו מולה אך ישנה חשיבות רבה לדרך הצגת הבעיה בפני הוועדה שכן חייבים להוכיח כי החשיפה לשמש הממושכת היא אשר גרמה למחלת סרטן העור, מומחה בנושא יודע להציג בצורה משפטית את המצב ולשים דגש על הסעיפים בגינם ניתן לקבלת דרגת נכות, עו"ד מומחה מכיר את דרך עבודת הוועדה הרפואית ויודע להציג את המחלה הן מבחינה רפואית והן מבחינה משפטית, קיימים מקרים רבים שהביטוח לאומי דחה את התביעה וטענו כי הפגיעה היא כתוצאה מהליך תחלואה טבעי ולא כתוצאה מהעבודה אם מגישים את המסמכים הנכונים בצורה מקצועית ניתן להפחית את הסיכוי לדחיית התביעה.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן