זכויות העובד לאחר התקף לב בעבודה

Discussing laws

נפלא שהצלחתם לשרוד התקף לב שעברתם. רק בריאות! כעת, תוכלו להפנות את תשומת לבכם ולבדוק אם התקף הלב שעברתם, הוא אירוע שיקנה לכם את אותן זכויות שמקנה תאונת עבודה.

על התקף לב

התקף לב מתרחש כאשר יש חסימה בזרימת הדם אל הלב. חסימה זו נוצרת לרוב בגלל הצטברות של שומן, כולסטרול וחומרים אחרים היוצרים רובד של פלאק בעורקים הכליליים, אותם עורקים המזינים את הלב. לפעמים, הרובד יכול להיקרע וליצור קריש דם שחוסם את זרימת הדם. הפסקה בזרימת הדם עלולה לפגוע בחלק משריר הלב או להרוס אותו כליל. התקף לב, המכונה גם אוטם שריר הלב, יכול להיות קטלני. עם זאת, הטיפול הרפואי השתפר באופן דרמטי בשנים האחרונות כך שקבלת עזרה מידית יכולה להציל ממוות.

על תאונת עבודה

 • לעובד שכיר: תאונה עבודה מתייחסת לתאונה שהתרחשה במהלך העבודה ותוך כדי העבודה אצל המעסיק או מטעמו.
 • לעובד עצמאי: תאונת עבודה מתייחסת לתאונה שהתרחשה עקב העיסוק או במהלך העיסוק של העובד במשלח היד שלו.

המוסד לביטוח לאומי מכיר בתאונת עבודה כאירוע שמקנה לעובד זכות לקבל קצבאות וזכויות רפואיות שונות, שיסייעו לו בתקופה שבה הוא מתאושש מהתאונה, חייב להיעדר מהעבודה, והכנסתו עלולה להיפגע.

מימוש הזכויות של נפגעי תאונת עבודה נעשה באמצעות הגשת טפסים ומסמכים רפואיים למוסד לביטוח הלאומי, ובדיקה על ידי ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות, אם בכלל.

התקף לב – האם נחשב כתאונת עבודה?

מבחינת ההקבלה בין התקף לב לתאונת עבודה, החוק מתייחס להתקף לב כמו לתאונת עבודה ובלבד שההתקף התרחש בשעות העבודה ובגלל העבודה. בעיני החוק, התקף לב אינו דומה לתאונת עבודה. למשל, מה הדין במקרה שבו העובד עובר התקף לב שעה לאחר שסיים את עבודתו?

אחרי הכול, מצב רפואי זה יכול להתרחש בעקבות דברים שקרו במהלך העבודה והובילו בסופו של דבר להתפתחות של התקף לב, שבא לביטוי לאחר ששעות העבודה הסתיימו.

לאור דילמה זו קבע החוק את תנאים הנדרשים כדי להוכיח שמדובר בהתקף לב שאכן אירע בעקבות אירוע חריג בעבודה:

 • התקף לב אירוע חריג
  • התקף הלב קרה לאחר אירוע חריג – פיזי ו/או נפשי – אשר קשור לעבודת העובד. הכוונה לאירוע חריג, שלא מתרחש בדרך כלל וגם לא מתאים לעבודה השגרתית המוטלת על העובד.
  • אירוע חריג לא כולל עומס ולחץ רגילים בעבודה שכן אלה נחשבים למצבים שגרתיים במהלך יום העבודה של העובד.
  • אירוע חריג הוא באמת מצב חריג וחד פעמי, כמו ויכוח חריף וקשה או פיטורין מפתיעים שבעקבותיהן העובד לקה בליבו.
 • השפעת האירוע החריג

קביעת העובדה שהתקף הלב אירע עקב העבודה, תיעשה לאחר בדיקה של הגורמים שהשפיעו על התקף הלב:

 • הן של האירוע החריג עצמו
  • והן של גורמים אחרים הקשורים לבריאות של העובד (כמו עישון יתר, משקל יתר או לחץ דם גבוה).
 • התקף לב קשר סיבתי

העובד נדרש להוכיח שקיים קשר סיבתי, בסבירות שמעל 50%, בין האירוע החריג להתקף הלב. כלומר, להוכיח שהייתה סמיכות זמנים קצרה בין האירוע החריג לבין התקף הלב.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן