אילו מחלות נלוות להשמנת יתר?

מחלות נלוות להשמנת יתר

השמנת יתר – הגדרה

המדד המקובל בעולם למדידת תקינות משקלו של אדם בוגר הוא מדד הBMI (מדד מסת גוף) – המדד מחשב את היחס שבין המשקל לגובה. כאשר משקלו של האדם תקין, ערכי הBMI נעים בין 18.5 עד 25, ערך BMI שנע בין 25-30 יחשב כעודף משקל, וערך הגבוה מ30 יחשב כהשמנת יתר (Obisity). מצב זה נוצר לרוב משילוב בין שפע של מזון וחוסר בפעילות גופנית.

מאמר בשיתוף אתר https://www.gout.co.il/

מהם ההשפעות של השמנת יתר?

כאשר אדם מצוי במצב של השמנת יתר, מצטבר שומן רב באזורים שונים בגוף, דבר המקשה על הגוף לפרק את השומן ולפעול בצורה תקינה. השמנת יתר גורמת להכבדה על פעילות הלב, הריאות, המפרקים, הכבד והכליות, להקשחת עורקים ולהרחבת ורידים, ומהווה גורם סיכון להתפתחות של מספר מחלות, ביניהן:

  • סוכרת מסוג 2
  • שבץ ומחלות לב
  • לחץ דם גבוה
  • סוגי סרטן מסוימים
  • מחלות בכיס המרה
  • אוסטיאוארתריטיס – דלקת מפרקים כרונית
  • גאוט (שיגדון)
  • בעיות נשימה כגון אסטמה, ודום נשימה בשינה
  • מחלות דלקתיות
  • ועוד.

להלן מספר דוגמאות למחלות הנגרמות כתוצאה מהשמנת יתר:

סוכרת מסוג 2

נקראת גם "הסוכרת של המבוגרים", 90% מחולי הסוכרת בעולם חולים בסוג זה. הגורמים העיקריים להתפתחות סוכרת זו הם השמנת יתר וחוסר בפעילות גופנית. התסמינים העיקריים של המחלה הם צמא ורעב מוגברים, השתנה תכופה וטשטוש בראיה. ובין הסכנות הכרוכות בה נמצאים סיבוכים מרמת סוכר גבוהה בדם, מחלות לב, אירוע מוחי, עיוורון, אי ספיקת כליות, וחוסר בזרימת דם לגפיים העלולה להוביל לקטיעה. ניתן למנוע או לעכב באופן חלקי את מחלה זו על ידי שמירה על משקל תקין, תזונה מאוזנת וביצוע פעילות גופנית באופן קבוע.

גאוט (שיגדון)

מחלת גאוט היא מחלה דלקתית-מטבולית הנחשבת למחלה כרונית, הנגרמת בעקבות עלייה ברמת חומצת השתן בדם(מעל-6.8 מיליגרם לדציליטר) ומגיעה לידי ביטוי באמצעות התקפים חזקים וכואבים במפרקים ובעיקר בבוהן כף הרגל אך לא רק. בעת התקפים של גאוט מופיעים אודם, נפיחות וכאב עז – במקרים רבים בבסיס הבוהן של כף הרגל, אבל בחלק מהמקרים גם במפרקים אחרים כגון ברכיים, קרסול או כפות הידיים. אחד מהגורמים העיקריים למחלת הגאוט היא השמנת יתר מכיוון שבמצב זה ישנו לחץ פיזי על האיברים הפנימיים, דוגמת המעיים והכליות, אשר גורמים לירידה בתפקודם. המעיים והכליות אחראיים על פינוי חומצת השתן מהגוף. שמירה על פעילות גופנית ותזונה נכונה אשר יובילו לירידה הדרגתית במשקל הגוף יועילו לחולי גאוט.

אוסטיאוארתריטיס – דלקת מפרקים כרונית

זהו מצב בו הסחוס המגן על המפרקים נשחק וכתוצאה מכך מופיעים כאבים עזים. במרבית המקרים ההשפעה תהיה על מפרקי הירך והברכיים היות ואלו נושאים את מרבית משקל הגוף. מכאן שהשמנת יתר מעמיסה משקל רב על מפרקים אלו ועלולה לגרום לאוסטיאוארתריטיס.

לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה לרוב מוגדר כאשר ערכי בדיקת לחץ הדם עולים על ,140/90. התופעה נוצרת כתוצאה מגורמים שונים וביניהם השמנת יתר. כאשר אחוז השומן בגוף עולה באופן חריג, נוצר לחץ על נתיבי הדם השונים (עורקים וורידים בעיקר) ומקשה על הדם לעבור בהם באופן תקין. בדרך כלל אין תסמינים ללחץ דם גבוה, ולכן הוא מכונה "הרוצח השקט".

לסיכום

המחלות הנ"ל הינן דוגמאות בודדות מתוך סל המחלות העלולות להיגרם כתוצאה מהשמנת יתר. השמנת יתר הינה תופעה כלל עולמית ובישראל הוגדרה כמחלה בעצמה בשנת 2018 ע"י ההסתדרות הרפואית. נכון לשנת 2018 כ25% מכלל אוכלוסיית המדינה סובלים מהשמנת יתר וכ4000 אנשים בשנה מתים מסיבוכיה השונים. מחקרים רבים הראו כי שמירה על משקל תקין באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית מפחיתים משמעותית את הסיכוי לחלות במגוון רחב של מחלות. ישנן דיאטות רבות אשר מטרתן לסייע לאנשים הסובלים מהשמנת יתר להימנע מעליה נוספת במשקל, וכן לרדת במשקל בהדרגה תוך הסתגלות לדרך חיים חדשה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן