אילו זכויות מגיעות לי בנוגע לציוד רפואי שיקומי משלים?

Woman bending to right leg

זכויות חולים לטיפולים רפואיים וזכויות אנשים שזקוקים לציוד רפואי שיקומי מעוגנות בחוק בישראל הן דרך המוסד לביטוח לאומי, הן דרך משרד הבריאות והן בחוק בריאות ממלכתי. נוסף להם יש השלמות נוספות שאפשר לקבל גם באמצעות ביטוח רפואי פרטי וחלק מהציוד גם כולל השתתפות עצמית. להלן מידע חשוב שנחוץ לדעת למי מגיע ציוד רפואי שיקומי ואיזה, והיכן לבקש אותו וכיצד.

מתי מגיעה זכאות לציוד שיקומי?

מצבים רפואיים שונים מחייבים שיקום בבית ולאחר האשפוז באמצעות ציוד מיוחד שעוזר להם להתנייד או לתפקד ביום יום, לפי מבחנים שנקבעו בחוק בביטוח לאומי לביצוע הפעולות הבסיסיות כמו הליכה, ישיבה, התלבשות, אכילה ורחצה. אנשים שזקוקים לציוד רפואי שיקומי נעזרים בו בבית למצבי יום יום והם חייבים לרכוש או לשאול אותו ממקומות שמתמחים בכך. לא כל ציוד כזה משמש את המטופלים לכל החיים ויש כאלה שזקוקים לו למצב זמני. ציוד רפואי שיקומי שמגיע למטופלים בגלל מצבים זמניים או קבועים, לאחר קבלת האבחון וקביעת מצב החולה על ידי הרופאים, אפשר להשיג לאחר הפניה מתאימה למחלקת השיקום בשלוחת הביטוח הלאומי או לקופת החולים כדי לקבל את האישור לכך. במצבים מסוימים החולים מקבלים מהמדינה מענק לרכישת הציוד השיקומי היומי שהם זקוקים לו, כמו מיטה רפואית וכיסא גלגלים. ציוד שיקומי יכול להיות גם כל ציוד נוסף שעוזר לפיזיותרפיה אבל זה כבר תלוי בביטוח הרפואי שלכם ועד כמה תוכלו להשתתף עצמית ולרכוש ציוד כזה או לשאול אותו במרכזים שמשאילים ציוד כזה ומקבלים בחזרה. אפשר גם לרכוש אותו ליתר נוחות.

באילו מקרים של מחלות מגיע לנו לקבל ציוד רפואי מתאים?

יש ציוד שיקום בסיסי וביתי כמו מיטה רפואית לבית וכסאות גלגלים שמגיעים לנכים המשותקים בשתי רגליהם או פרפלגים או קוודרפלגים. הם זכאים למענק חד פעמי לציוד ביתי שכולל אפילו מכשירי חשמל ביתיים. ציוד עזר כמו כיסאות גלגלים ושאר המתקנים שמיועדים לעזרה בהליכה ובהתניידות מגיע למי שנכותו הוכרה על פי המבחנים של ביטוח לאומי, כמו פגועי ראש, פגועי גב ועמוד השדרה ולא רק פגועי גפיים. בזכאות זאת נכללים גם מי שנכוו בשטח של 80% ומעלה. הם מקבלים מהמדינה מענק ראשוני לרכישת הציוד שהם זקוקים לו להתניידות ויכולים לרכוש או לשאול את הציוד. ציוד כז המגיע גם לחולים במחלות קשות ומחלות סיעודיות שמתקשים בהתניידות, וזה כולל מחלות מורכבות, מחלות לב ומחלות סופניות שונות שגורמות להידרדרות הדרגתית.

תמיכה להליכה

במצבים שונים בחיים אנחנו זקוקים לתמיכה בהליכה, אם זה בגיל הזהב ואם זה בגלל תאונות או מחלות שונות. תמיכה להליכה כוללת גם נעליים אורתופדיות מיוחדות למי שזה מסייע להתניידותו. משרד הבריאות עוזר במימון אביזרים שונים שעוזרים להליכה, כמו מקלות הליכה, הליכונים מסוגים שונים עם או בלי גלגלים לנפגעי תאונות או לפגועי גב ואחרי אירוע מוחי או לקשישים, קביים מסוגים שונים שמותאמים לכל מצב. את ההתאמה עורך פיזיותרפיסט מוסמך במחלקות השיקום לאחר הפעלת נוהל מיוחד בעניין זה. יש להפנות בקשה ולעבור את האבחון שיקבע איזה ציוד עזר תצטרכו ותוכלו לקבל. הזכאים לכך ממשרד הבריאות הם כל מי שמתקשה בהליכה ובניידות, ולמי שפטור מהשתתפות עצמית. עם זאת, הציוד מוחזר אחר כך למשרד הבריאות ולא נשאר בבית לאחר השימוש בו. כך שאם רוצים שהציוד יישאר, אפשר להשיג ציוד כזה גם בקנייה שלו ללא החזר כספי או בשכירה שלו במרכזים מיוחדים לכך ודרך ביטוח רפואי פרטי.

​​

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן